NEREYE GİTSEK?

ZİYARETÇİ SAYACI

Bugün8
Toplam13041

 

 

 

Standart ( Olmazsa Olmaz ) Malzemeler :

* Bu malzemeler olmadan doğada yürüyüşe çıkmayın ve bu malzemeleri kullanmakta ustalaşın.

1. Yürüyüş için ortopedik, ayağa ve yere iyi tutunan yürüyüş botu ( mevsime göre bot seçilmelidir. )

Yazlık botun çok iyi havalandırma sağlaması, bileği koruması ama hafif ve yumuşak olması gerekir.Gore-Tex botlar yazın uygun değildir, botun tozdan ve kirden özel membranı zarar görür. Güneşin zararlı ışınları da Gore-Tex astar için zararlıdır.

En iyi yazlık trekking botları cordura kumaş ve süet deri olarak üretilenlerdir. Kışın yapılacak yürüyüşlerde kullanılacak botların da suya dayanıklı, tabanları sağlam ve dişli olması tercih edilmelidir. Gore-Tex botlar tercih edilmelidir. Pahalı bulanlar deri botlarını Wax’layarak su geçirmez hale getirebilirler.

2. Su şişesi veya matarası ( alüminyum olmalı )
Yanınızda taşıdığınız su bitebilir, temiz bir su kaynağı bulduğunuzda sağlam bir su kabına ihtiyacınız olacaktır. Her zaman bir matara sahibi olmak pet şişe ile su götürmekten daha iyidir. Pet şişenin kendini çöp gibi göstermek ve attırmak özelliği bilinen bir gerçektir.

Size tavsiyem plâstik veya alüminyum askeri mataraları kullanmayın. Boş halde bile ağır olurlar. En iyi seçim, SIGG marka veya muadili alüminyum su şişeleri ile NALGENE marka koku yapmayan ve extreme ısı farklılıklarına dayanıklı Lexan plâstikten yapılmış geniş ağızlı su mataraları olacaktır.

3. Düdük
Gruptan kopabilirsiniz, kaybolabilirsiniz, bir yere yuvarlanıp bir yerinizi yaralayabilirsiniz. Ne ile diğer yürüyüşçüleri uyarıp, yerinizi belli edeceksiniz? Düdüğün tiz sesi sizin sesinizden üstündür ve daha uzaklardan duyulabilir. Bulabilirseniz bir tarafı termometreli bir tarafı pusulalı modelleri tercih edin ve düdüğünüzü kesinlikle bir iple boynunuza veya gömleğinizin düğmesine asın, asla da kaybetmeyin.

4. Çakı
Her zaman gerekli olmaktadır. Hayatta kalma durumuna girildiğinde bir çakı ile barınak yapılabilmekte ve bir geyik bile avlanabilmektedir. Tercihiniz daima av çakısından veya bir doğa sporcusu için daha da iyisi çok maksatlı penselerden yana olsun.

5. Pusula ( büyük veya küçük fark etmez )
Basit bir yürüyüşte yürüyüşe hangi istikametten başladığınızı bilmeniz gerekir. Yönünüzü muhafaza etmek için gereklidir. Tam bir pusula almak istiyorsanız, tercihiniz her zaman SILVA tip veya mercekli askeri pusulalar olmalıdır. Pusulasız doğa sporcusu olmaz.

6. Şapka
Yaz/Kış gereklidir. Bir şapka ile güneşin altında en az iki saat daha fazla kalabilirsiniz. Çok soğuk bir ortamda da ısı kaybınızı asgari düzeyde tutabilirsiniz. Geniş kenarlı şapkalar Yaz/Kış idealdir.

7. Ateş başlatıcı malzeme ( kibrit, çakmak, varsa magnezyum çubuğu v.b. )
Yürüyüşte suya düştünüz, hava güneşli ama esinti fazla veya akşam karanlığında kayboldunuz. Ateş en büyük kurtarıcıların başında gelir. Suya dayanıklı veya ıslanmaya karşı önlem alınmış malzemeler kullanın. Normal bir kibriti balmumuyla veya üzerine mum eriterek su geçirmez hale getirebilirsiniz.

8. Rüzgârlık veya yağmurluk
Molalarda terli halde esintide kalabilirsiniz, böyle bir durumda bir rüzgârlık hayat kurtarıcı olacaktır. Hava bir anda döner ve sağanak verebilir, yanınızda getirdiğiniz yağmurluk hele hele en iyisi bir panço sizi koruyacaktır. Pançolar çadır olarak bile işlem görebilir. Doğada garanti diye bir kelime yoktur. Garantinizi siz sağlamaya çalışın.

9. Sırt çantası
Yazın daha ufak, kışın biraz daha büyük çanta kullanılır. Yazın içine koyulacak malzeme miktarı kışa göre biraz daha az olduğu için 35 Lt. lik bir çanta yeterlidir. Kışın ise 40 Lt. den başlayan çantalar sağlıklıdır. Çantalarınızın yanlarında mutlaka su şişesi veya matara cebi olmalıdır. ( Kamp malzemeleri bölümünde biraz daha detaylı açıklanmıştır )

10. Ek gıda ve İlk yardım kiti
Dönüş yoluna kadar yemeyi en sona bırakacağınız küçük bir konserve yeterlidir.

Ufak sıyrıklarda bile doğada enfeksiyon kapmak mümkündür. Mutlaka ufak bir ilk yardım paketi taşıyın. Yara bandı ve sargı bezi dahi kâfi gelmektedir. ( İlkyardım kısmında daha detaylı anlatılmıştır )

Mevsim ve Bölgeye Göre ( Gerekecek ) Malzemeler :

( Duruma ve ihtiyaca göre kullanılan malzemelerdir. )

1. Bere, eldiven, balaklava ( maske )
2. İç giyim
3. Orta giyim
4. Dış giyim
5. Baton
6. Tozluk
7. Mayo, şort
8. Spor ayakkabısı, sandalet
9. Dudak kremi, güneş kremi
10. Güneş gözlüğü
11. Alın veya el feneri

Kamp Kurma Durumunda Kullanılacak Malzemeler :

Kamp malzemelerinin ABC ( temel ) listesini önem sırasına göre sıralayacak olursak;

1. Uyku tulumu
2. Mat
3. Sırt çantası
4. Çadır
5. Kamp mutfak seti
6. Kamp ocağı

Asla Kullanılmayacaklar :

1. Kot pantolon ( pamuklu olup çabuk ıslanır ve kuruması çok zordur ve sert olduğu için rahatsızlık verir )
2. Pamuklu çorap ( çabuk nem toplar ve zor kurur. Üşütmeye başlar )
3. Mokasen ayakkabı ( Komik ve sağlıksızdır )
4. Kalın yün kazak ( Fazla ısındığınızda çıkardığınız zaman üstünüzde başka bir şey olmayacaktır. Tek başına kalın bir yün kazak yerine birkaç kat ince giysi giymeniz daha doğru olandır )
5. Deri eldiven ( Çok su tutar ve kuruması zordur )

Giyimde Gereken Temel Özellikler :

- Hafif olması ve az yer kaplaması
- Sıcak tutması
- Az nemlenmesi ve kolayca kuruyabilmesi
- Ter buharını dışarı verebilmesi
- Rüzgar ve yağmura karşı koruyucu olması
- Rahat ve hareketleri kısıtlayıcı olmaması
- Giyilip çıkartılmasının kolay olması
- Aşınmaya dayanıklı olması

* Pamuklu kumaş çabuk nem toplar ve kuruması uzun sürer. Üşütür. Bu yüzden doğa sporlarının dışlanmış kumaşıdır.

* Doğa sporlarında kullandığımız kumaşlar genellikle; Meraklon (polypropylene), polyamid, polar ( Fleece ) ve yün olmaktadır.

Baton :

Kayakçıların ana malzemelerindendir ancak bugün daha değişik modellerde ( uzatılıp kısaltılabilen teleskopik ) üretilenleri artık dağcıların ve yürüyüşçülerin de sık kullandıkları destek malzemeleri olmuştur. Sırt çantalı veya sırt çantasız yürüyüşlerde, özellikle uzun mesafeli yürüyüşlerde yorgunluğu azaltan, vücudumuzun yükle olan ağırlını dengelemeye yardımcı olan ve artık gerekli olmaya başlayan bir yardımcıdır.

Yorulma durumunda dayanılan, travers geçişlerde ( yan yamaç yürüyüşü ) emniyet desteği veren, vücuda binen ağırlığı dağıtan faydalı bir alet.

Kayak batonlarına çok benzer, farkı iç içe geçirilerek teleskopik özellik kazandırılmış olmasıdır. Bundan amaç sırt çantamızda gereksiz uzunluk yapmaması ve baton kullanılamayacak yerlerde uzunluğuyla engel teşkil etmesin diye taşıma kolaylığı sağlamaktır. Karbon oranı yüksek hafif alüminyumdan üretilmişlerdir. Kayak batonlarından biraz daha hafiftirler. Uzatılınca geçme noktaları sıkıştırılabilecek şekilde içeriden yiv ve setlendirilmiştir.

Uçları sert bir metal alaşımından ( en iyisi tungsten ), sap kısmı rahat bir kavrayış yapabilecek şekilde ergonomik ve avuç içi terlemede kaymayacak şekilde kaliteli sünger gibi bir malzemeden imaldir.

Özellikle, yüklü bir sırt çantası ile eğimi yüksek bir yamaç veya sırt çıkışında ( veya inişinde ) fazlaca güç sarf edilir ve kimi zaman yükün ağılığından dolayı denge bozulur.Yükün dengemizi bozması kaymalara, düşmeler neden olabilir.(Yürüyüşçü 65 kg.)+ (Sırt çantası 20 kg.)= toplam ağırlık 85 kg. olur.Bacaklarımızın (tahmini ağırlığını (2x10 kg.) hesaba katmazsak ) taşıyacağı üst vücut ve çantanın toplam ağırlığı ortalama 65-70 kg.dır. 20 kg. ağırlığa sahip sırt çantası 1 saat sonra iki katı ağırlığa ulaşmış hissi verecektir. Bu da kasların yorulmasından kaynaklanmaktadır. Sonuçta bacaklarımıza 85 kg. toplam + 20 kg. hissi ağırlık= 105 kg.a ulaşan bir ağırlık yüklenecektir.

Bacaklarımız bu ağırlığı taşımaktadır ve her adım atışta tek bir bacak iki bacağa etki eden bu ağırlığı, kaldırılan diğer bacağın ağırlığıyla birlikte tek başına taşıyacaktır. Yani, tek bir bacağa düşen yük ortalama (105+10)=115 kg. olacaktır. En ufak bir kaymada düşmek kaçınılmaz olacaktır ve sırt çantası ile düşmeler daha tehlikelidir.

Batonların Teknik Olarak Faydaları;

1. Toplam ağırlığı ( Yürüyüşçü + Yük ), kollarımız aracılığı ile dağıtacak ve yere aktaracaktır ( iki batonla takriben yükün 1/5 ağırlığını ) bu da önemli bir orandır.

2. Her adım atmada da yükün ağırlığının tek bacak üzerine kısa süreli binmesinde bacağa destek olacak yine yükün ağırlığını dağıtacak ve yere aktaracaktır ( iki batonla takriben yükün yine 1/5 ağırlığını ) yalnız bu sefer batonlara ve kollara daha fazla yüklenilecektir.
İniş daha acılıdır yükün ağırlığı en az 200 kiloya denk olacaktır. Burada batonlar toplam ağırlığın 2/5 sini karşılayacaktır. Ayrıca batonlar denge bozulmasında muhtemel düşme noktamıza dayanak olacaktır ( Dört ayaklıymışız gibi )

Ayrıca, ayakta dinlenme anında masaya dayanmış gibi batonlara yüklenerek, fevkalade fark edecek kısa bir dinlenme sağlanabilecektir.Bacaklarımızın taşıdığı toplam ağırlığın bu sefer de 3/5 kısmını yere aktaracaktır. Yine çıkışlarda asılırcasına tutamaklarımız olacaktır.

Tozluk :

Özellikle kar içi yürüyüşlerde botumuzun içine kar girmesini ve pantolon paçamızın ıslanmasını engelleyen bir malzemedir.Tozluk çalılık ve fazla tozlu alanlarda da işimize yarar. Botumuzla pantolon arasında kalan bilek kısmını korur, içeriye çalı çırpı ve toz girmesine mani olur. Ayak bileğini çok az aşan sığ sulardan hızla geçmek şartıyla da yine botun içine su girmesini büyük oranda önler.

Su geçirmeyen, sık dokulu, cordura kumaştan mamul olanlarını tercih etmelidir. Gore-Tex kumaştan olanlar pahalıdır. Cordura kumaşa özel sıvılar sayesinde daha fazla su geçirmezlik kazandırılabilinir. Fermuarlı olanlar arıza yapabilmektedir. Velcro / Amerikan Fermuar ( cırt bant ) olanlar tercih edilmelidir. Yıprandıkça değiştirilmeleri daha kolaydır.

Mayo - Şort :
Trekking yaparken ıslak geçişler dediğimiz dere, ufak nehir ve sığ göletlerden de geçilebilir. Buralarda ( emniyetine ve derinlik durumuna göre ) yüzmek istenebilir. Yanınızda götüreceğiniz mayo ve şortunuz bu eğlenceyi, serinliği zevkle yaşamanıza olanak verecektir.

Spor Ayakkabı - Sandalet :
Islak geçişlerde ıslanacak botlarınızı doğal olarak yürüyüş sonrası çıkartacaksınız ya da uzun süren yürüyüş sonrası yorulan ayaklarınızı tozlu ve nemli, içinde sıkıldığınız yürüyüş ayakkabısından kurtarmak isteyeceksiniz yanınızda getireceğiniz spor ayakkabısı zorlanan ayaklarınız için gerekli olacaktır.

Sandalet ıslak geçişi bol olan yerlerde, su içi geçişlerde botlarınızı çıkartmak zorunda kalabilirsiniz. İşte buralarda sandalet faydalı olmaktadır.

Dudak Kremi - Güneş Kremi :
Güneşin yakıcılığı yanında zararlı UV ışınlarına da maruz kalınmaktadır. Bu sıcaklığın kurutuculuğundan ve UV ışınlarının zararlı ışınlarından en az oranda etkilenmek için dudaklarımızı ve cildimizi UV koruyuculuğu yüksek kremlerle korumamız gerekir. Yürüyüşte terleyeceğimiz için vücudumuzda, özellikle yüzümüzde biriken ter damlacıkları mercek görevi görerek tutundukları yerde kahverengi cilt lekelerini oluşturabilirler. İşte UV koruma faktörü yüksek dudak ve güneş kremleri bunu en aza indirecek hatta oluşumunu önleyecektir.

Güneş Gözlüğü :
Yürüyüş güneşin altında da, karın içinde de olsa gözleriniz için yorucu olacaktır. Güneş ve kar hem gözleri alarak yorar, hem de zararlı UV ışınları yayar.Nerede olursanız olun yürüyüşlerinize güneş gözlüklerinizi mutlaka götürün. Yorulan gözler başınızı ağrıtmaya ve sizi yormaya başlayacaktır. Güneş gözlüğünüzü koruma faktörü en yüksek olanlardan seçin.

Bir de tavsiyemiz polarize etkili güneş gözlüğünü pek kullanmayın, pilotlar bulutun ilk oluşumunu tam göstermediği için, yani fazla polarize ettiği için bu gözlükleri çok fazla kullanmamaktadırlar. Bazı ufak parlamalara doğa sporlarında ihtiyacımız var. Camını kahverengi olanlarda seçerseniz renklerdeki ayırımı daha iyi görebilirsiniz. Mesela yeşilin daha canlı, daha keskin ve kahverengi cisimlerin yeşilliğin içinden daha iyi seçilmesi gibi özellikler.

Alın veya El Feneri :
Yanınızda mutlaka bir el feneri götürmeye çalışın, kamp kuracaksanız zaten mecbursunuz. Yedek pillerini de unutmayın. Alın feneri tercihimizdir. Çünkü ellerimizin boşta olması öncelikle iş görme rahatlığı ve emniyet gereğidir. Geceye kalabiliriz ve yürümeye devam etmek durumunda olduğumuz da bir elde el feneri diğer elde baton olmaz. Düşme eğiliminde iki ele de boş olarak ihtiyaç olacaktır.

Pillere Gelince :
Normal piller, çabuk tükenirler ve fazla rağbet görmezler.
Alkalin piller, daha fazla dayanırlar ve enerjileri yüksektir. Ancak soğuk havalardan etkilenir ve bittikçe ışık verme enerjileri hızla düşer.

Nikel Kadmiyumlar, en az 500 kez rahatlıkla şarj edilebilirler. Soğuğa dayanıklıdırlar, fazla etkilenmezler. Ancak enerjileri daha düşüktür.
Tercih etmeniz gereken malzeme; xenon veya krypton ampullü kafa fenerleri olmalıdır. Yanınızda da hem alkalin, hem de nikel kadmiyum pillerden taşımanız doğru olur.

  Kampcılık, Doğa sporlarının ayrılmaz bir parcasıdır.İnsanda  heyecan,coşku ve bazı anlarda ise bağımlılık yapar. Vahşi doğanın koynunda yapacağınız bir kamp aktivitesi esnasında öğrenecekleriniz kent yaşamınızı da oldukca kolaylaştıracaktır.Kampta gecirdiğiniz bazan hoş, bazan bunaltıcı anlar  esnasında edineceğiniz yeni beceriler ile, hayatınızı renklendirecek ve daha yaşanır hale getireceksiniz.. Vahşi tabiatın ortasında guven içinde kalabileceğiniz,  geçici bir yuvayı, kısa sureliğine de olsa yaşanır hale getirme gayretleriniz size  o ana kadar hiç tanımadıgınız tadları keşfetme fırsatı da verecek.

  

Kendi ellerinizle pişirdiğiniz yemekler,sıcak bir uyku tulumu,sessiz bir gece,yıldızlar ve siz..

Kampcılıkta en temel unsur doğaya saygıdır..Bir yandan konforunuzu dusunurken diğer yandan da ortamın doğallıgına zarar vermemeyi  öncelikleriniz arasına alacaksınız.Bizlere böylesine mutluluk veren doğal guzelliklere saygı gostermek, birinci görevimiz olmalıdır. Bu da ancak eğitimle pekişmiş, bilinçli yapılan bir kampcılıkla mümkün olabilir.. Bu sayfamız içinde sizlere aktaracağımız notlarda nelere dikkat edilmesi gerektiği,kamp yeri seçimi ve kampta yaşam gibi kısa pratik bilgilere ulaşacaksınız..

Doğaya en az zarar verecek şekilde kamp yapmanın kuralları

 1. Yuruyusleriniz      esnasında daha once kullanılmış, mevcut patikalardan faydalanın.Kestirme      ve yeni yollar yaratmayın
 2. Mümkün      olduğunca ve her zaman daha önce kamp yapılmış alanları kullanın.
 3. Tuvalet      ihtiyaclarınızı su kaynakları,patikalar ve kamp yerlerinden uzakta      giderin..
 4. Ateş yakmak      yerine bir ocak kullanın.Ateş yakmanız gerekiyorsa da daha önce yakılmış      yerleri kullanın.Ateşinizin söndüğünden emin olmadan da kamp yerinden      ayrılmayın..
 5. Temizlik      ihtiyaclarınızı su kaynaklarını ve kamp alanını kirletmeyecek şekilde ve      cevreye zarar vermeyecek maddeler kullanarak yapın.
 6. Çiçekler,çimenler      ve diğer bitki örtüsünü,kayalar ve çevre dokusunu bozacak,zarar      verecek  eylemlerden uzak durun.
 7. Vahşi      yaşama hiçbir şekilde müdahale etmeyin.Çevredeki hayvanları kendi haline      bırakın kesinlikle beslemeyin.
 8. Sadece      kendi çöplerinizi değil, tüm ekibin hatta sizden önce bırakılanları da bir      çöp torbasında toplayıp şehre kadar taşıyın..

Kamp yeri seçimi

 1. Mevcut ve      daha onceden kullanılarak tahrip olmuş yerler
 2. Kar ile      kaplı alanlar
 3. Kayalık      yamaçlar
 4. Kumlu,topraklı      veya çakıllı yatık zeminler
 5. ormanlık      alanlarda ölü yapraklarla kaplanmış zeminler doğaya en az zarar ile kamp      yapılabilecek alanlardır..
 6. Dere      yatakları,çığ ve taş düşme riski olan alanlar,vahşi hayvanların geçiş      yolları, kamp kurmak için tehlikelidir.

Bunlara dikkat edin

 1. Çayırlıklar      ve çimenler zarar gormeye açık eko sistemlerdir.Otluk bir zeminde bir      hafta kalacak olan bir cadır kapladığı alandaki tüm bitki örtüsünün bir      sezon boyunca yok olmasına sebep olur.Uzun süreli kamplarda çadır yerinizi      sıkca değiştirin..
 2. Fundalıklar      ve ufak çalıların, gelişip serpilmek ve tohumlama yapıp birkaç santimetre      daha uzamak için çok fazla zamanları yoktur unutmayın..
 3. Su      kenarlarında  yaşayan bitkiler diğerlerinden daha hassastır.Çok      sayıda insanın her gecen  gün, artarak, kırlara ve vahşi doğaya      yönelmesi sonucunda su kirliliği de artarak büyümekte olan bir sorundur.      Kampınızı su kaynaklarından en az 100 metre mesafeye kurun.
 4. Kamp      yerinizi secmeden önce yaratacağınız zararı konforunuzdan önce      düşünün.Kampta, çevreye daha az zarar verecek daha hafif ayakkabılar      giyin.
 5. Oturmak      için mevcut taş ve kütükleri kullanın, yenilerini getirmeyin.
 6. Doğru eğime      sahip doğru yerlere yerleşin.Bir yamacı düzleyip çadır kurmaya kalkmayın      veya cadır etrafına kanal kazmayın.
 7. Rahatınız      için kamp yeri seçiminde rüzgar önemli bir etkendir.Cadırı kurarken rüzgar      yönünü dikkate alın.Dağ rüzgarlarının öğleden sonra yamaç yukarı,gece ise      dağdan aşağı doğru eseceğini unutmayın..Cadırınızı hava bozdugu anda      rüzgarı içine almayacak şekilde kurun.

   

MALZEME   VE GİYSİ SEÇİMİ
    Doğa sporları giysi ve malzemeleri,özellikleri ve secenekleri   oldukca fazla olan bir çeşitliliğe sahiptir.Önemli olan, bu seçenek   zenginliği içinde aradığınız bulmak değil,sizi kuru,konforlu ve güvende   olmanızı sağlayacak malzemeleri seçmenizdir. Her faaliyete giderken,   eksiklerinizi hemen gidermek yerine belli bir deneyim kazanmayı bekleyin.   Deneyimleriniz geliştikce tercihleriniz de şekillenecektir.Yılda bir kez veya   bir daha hiç kullanmayacağınız bir malzemeyi satın almak,ekonomik sıkıntılar   yaratmakla beraber evinizde kullanılmayan malzeme kalabalıklığı da   yaratacaktır. İlk faaliyetlerinizde malzemelerinizi ödünc alın,kiralayın veya   kendiniz uydurun.Sizden daha tecrübeli arkadaşlarınızın tavsiyelerini   dinleyin ve onlardan yardım isteyin.Her faaliyete giderken neler   götürdüğünüzü kaydedin.Faaliyet sonrasında ise, neleri kullandığınızı ve   güvenlik amaçlı olarak nelerin mutlaka bulunması gerektiğini,hangi   malzemelerin de hiç kullanılmadığını belirleyin.Böylece gereksiz ağırlıkları   günlerce taşımaktan kurtulmuş olursunuz. Eğer birden fazla gün için doğada   kalmaya karar verdiyseniz, Ana kamp malzemeleri, sırtçantası, çadır,uyku   tulumu,mat,ayakkabı ve giysiler size mutlaka gerekli olan temel   ihtiyaçlarınızdır. Dağlarda karşılaştığınız kötü koşullardan hızlı bir   şekilde kaçıp kurtulmak imkanınız olmayabilir.Ne kadar isteseniz de uzun   sureler bu zorluklarla mücadele etmeniz ve direnmeniz gerekebilir.Böyle   anlarda sizi hayata bağlayan,direnme,mücadele etme ve daha uzun sure yaşama   imkanını verecek olan tek şey, o anda sahip olduğunuz ve yanınızda   bulundurduğunuz malzemelerinizdir. Malzemelerinizi secerken fiyat   etiketlerini değil de, gerekli olan özelliklere sahip olup olmadıklarını   dikkate alın.Vahşi doğa koşulları ve dağlardaki sürekli değişken zor hava şartları,   konfor anlayışınızı alt limitlere kadar zorlamınızı gerektirecektir.Bunu   unutmayın.

 

DOĞRU SEKİLDE ÇADIR KURMA

    
 1. Eğer        çadırınızı ilk defa kullanacaksanız kullanma talimatını iyice okuyunuz        ve çadırı doğaya gitmeden önce mutlaka evde yada bahçenizde kurunuz.
 2.   
 3. Çift        katlı çadırlar iki ayrı gruba ayrılabilirler: Önce iç tentenin kurulduğu        çadırlar ve önce dış tentenin kurulduğu çadırlar. Önce iç tentenin        kurulduğu çadırlar daha hızlı kurulabilirler. Ayrıca pollerle        desteklenmiş iç tentenin üzerine gergi ipleriyle sabitleştirilmiş bir        dış tentenin olması çadırı daha stabil hale getirir. Bu tip çadırların        dezavantajı yağışlı havalarda çadırı kurarken ve sökerken iç tentenin        ıslanabilmesidir.
 4.   
 5. Kamp        yerinizi seçtikten sonra rüzgarın hangi yönden estiğini kontrol edin ve        çadırınızı buna göre yerleştirin.
 6.   
 7. Rüzgarlı        ve yağışlı havalarda çadırınızı mümkün olduğunca kısa sürede        kurmalısınız. Genelde kendi kendine ayakta durabilen dome çadırlarda        çadır kurulduktan sonra en uygun yere  yerleştirilir.
 8.   
 9. Kurduğunuz        çadırınızın sabitlemediğiniz zaman rüzgarda rahatça uçabileceğini        unutmayın; hemen en az 4-6 noktasından zarar görmeyeceği ve uçup        gitmeyeceği şekilde sabitleyin.
 10.   
 11. Dış        tentenin iyi bir şekilde gerilmesi de rüzgarda sallanmasını ve hatta        yırtılmasını engelleyecektir. Eğer hava kötüyse ya da kötüleşme şansı        varsa çadırınızı mümkün olan her yerinden kazıklarla sabitleyin ve gergi        iplerinin hepsini kullanın.
 12.   
 13. Kazıkların        hepsinin sağlam bir şekilde yere girdiklerinden emin olun ve eğer        çıkabilecek olanlar varsa bunları taşlarla sabitleyin.
 14.   
 15. Kar veya        buz üzerinde çadır kurmanız gerektiğinde ise durum farklılaşacaktır.        Normalde kullanılan kazıklar bu zeminde işe yaramazlar. Yumuşak karda        ufak alüminyum plakalar kara gömülerek ve kazma veya batonlar        kullanılarak çadır sabitlenebilir. Sert kar ve buzda ise kazmalar ve bu        iş için üretilmiş buz kazıkları kullanılmalıdır.
 16.   
 17. Çadırı        toplarken de kurma işleminin tam tersini yapmalısınız. Eğer dış tente        ıslaksa iç tenteden farklı bir yere konulmalıdır. Rüzgarlı havalarda        genelde çadırı toplamak için fazla zaman olmayacaktır. Bu durumlarda        çadırın uçmaması için özel bir dikkat gerekir.
 
 

UYKU TULUMUNUN BAKIMI

    
 1. Kullanılmadığı        zamanlarda tulumunuzu bol ve hava geçirgen bir torbada saklamalı ya da        dolabınıza dikine asmalısınız. Tulum asla sıkıştırılmış bir vaziyette ya        da nemli olarak saklanmamalıdır. Faaliyet esnasında tulum kendi        torbasında saklanmalı ve eğer ıslanma ihtimali varsa ayrıca su geçirmez        bir torbaya konulmalıdır.
 2.   
 3. Yatmadan        önce tulum serilmeli ve iyica kabarana kadar silkelenmelidir. Tulum        kullanıldıktan sonra nemlenmiş olabileceğinden havalandırılmalı,        mümkünse açılıp çadırın üstüne serilmelidir. Tulum torbasına basılırken        ise katlayarak sokmak yerine düzensiz bir şekilde sıkıştırılmalıdır.        Böylece tulum hep aynı yerlerden katlanmayacağı için dolgu malzemesi de        tulumun içinde  daha eşit yayılabilecektir.
 4.   
 5. Tulumunuzun        kabarma yeteneğini kaybetmesi genelde pislenmenin bir sonucu olduğundan        böyle bir durumda tulumunuzu yıkamanız gerekecektir. Çoğu uyku tulumu        çamaşır makinasında yıkanabiliyor olsa da yıkama işlemi ile ilgili        üreticinin tavsiyelerini uygulamak en sağlıklı olanıdır. Doğal dolgu        malzemesi kullanılmış uyku tulumlarını yıkarken daha özenli olmanız        malzemenizin hayatını daha uzatacaktır.
 

UYKU TULUMUNDA SICAK KALMANIN KOŞULLARI

    
 1. Tuluma        girmeden önce tulumunuzu silkeleyerek iyice kabarmasını sağlayın.        Bildiğiniz gibi ısı yalıtımını sağlayan şey durağan havadır ve        tulumunuzun içindeki yalıtım malzemesi ne kadar iyi kabarırsa o kadar        iyi yalıtım sağlar.
 2.   
 3. Mutlaka        iyi bir mat kullanın. Matınız yetersiz ise o zaman yedek giysi ya da        çantanızla matınızın altına takviye yapın. Soğuk bir zemine temas ederek        ısı kaybediyorsanız tulumunuzun iyi olması bir şey ifade etmeyecektir.
 4.   
 5. Tuluma        girmeden önce kuru giysiler giyin. Yürüyüş sırasında giydiğiniz hafif        nemlenmiş giysi ya da çoraplarla uyumak ısı kaybınızı büyük ölçüde        arttıracaktır.
 6.   
 7. Uyku        tulumunuzu kuru tutun. Faaliyet sırasında fırsatınız oldukça tulumunuzu        havalandırarak kurumasını sağlayın. Çanta içinde tulumunuzu mutlaka su        geçirmez bir torba içinde saklayın
 8.   
 9. Tuluma        girerken mutlaka bir bere ya da daha iyisi balaklava giyin. Isı kaybının        büyük kısmının baş ve boyun bölgesinden gerçekleştiğini unutmayın.
 10.   
 11. Iyi bir        akşam yemeği vücudunuzun gece boyunca enerji seviyesini koruyabilmesi        için çok önemlidir.
 12.   
 13. Sıvı        alın. Su olmadan vücudunuz yediğiniz şeyleri kullanılabilir enerjiye        çeviremez. Üstelik dehidre bir vücutta kanın akışkanlığı azaldığı için        kan dolaşımınız da yavaşlayacaktır
 14.   
 15. Tulumun        boyutunun size uyduğundan emin olun. Gereğinden büyük bir tulum        içerisinde ısıtmanız gereken durağan hava daha fazla olacaktır.
 16.   
 17. Tuvalete        gitmeniz gerektiğinde gidin. Vücudunuzdaki atık sıvıları da ısıtmak        zorunda olduğunuzu unutmayın.
 18.   
 19. Tulumun        kendi dolgu malzemesinin kabarmasını engelleyecek kadar çok giysi ile        tuluma girmeyin
 20.   
 21. Su        geçirmez / nefes alabilir bir yağmurluğunuz var ise bunu tulumunuzun        ayak kısmına geçirebilirsiniz. (Yalıtım malzemesini sıkıştırmıyor olduğu        sürece) Bu sayede tulumun ayak bölgesindeki gereksiz durağan hava        azalır, konvektif ısı kaybı azalır ve tulumun çadırda oluşabilecek        nemden etkilenmesi önlenir.
 22.   
 23. Tuluma        girmeden önce yapacağınız hafif bir yürüyüş tuluma girdiğinizde sıcak        olmanızı sağlar. Bu sırada terlememeye özen göstermelisiniz
 24.   
 25. Aşırı        soğuk koşullarda tulumun içine ilk girdiğinizde ısınabilmek için su        geçirmez bir kap içerisine sıcak su koyarak tulumun içine alabilirsiniz.        Su kabınızın sızdırmaz olduğundan emin olmanız ve su kabına temas ederek        yanmamaya özen göstermelisiniz. Vücudunuz ısındıktan sonra su kabını        tulumun dışına çıkarmayı unutmayın
 26.   
 27. Tulumun        içinde fazla boşluk varsa giymediğiniz polar vb. giysilerinizi tulumun        içine alıp boş alanları doldurabilirsiniz.
 28.   
 29. Tulumun        içerisine kıyafetlerinizle girdiyseniz ön fermuarlarınızı açıp vücut        ısınızın tulumun içindeki havayı ısıtmasını sağlayınız.
 30.   
 31. Çadırın        içerisinde, uyku tulumunuzun çadırın tentesine baskı yapmamasına dikkat        etmelisiniz. Aksi halde tenteden nem kapan tulumunuz ısı kaybetmenize        sebep olur
 32.   
 33. Çadır        içerisinde tek kalınması çadırın iç ısısını düşürecektir.
 34.   
 35. Çok soğuk        durumlarda ışıma ile ısı kaybını ortadan kaldırmak için alu battaniyeye        sarınmalı veya alu mat kullanılmalıdır.
 36.   
 37. Tulumun        fermuarının, boyun ve baş büzgüsünün tam olarak kapandığından emin olun.       
 38.   
 39. Tulum        içinde fazla hareket etmeden uyumaya çalışın. Her hareket ettiğinizde        içeride ısınmış olan sıcak hava dışarıdaki soğuk hava ile yer        değiştirecektir. 
 
 

AYAKKABI BAKIMI

    
 • İyi ve        düzenli bir bakımla kaliteli bir dağ botunu senelerce kullanabilirsiniz.        Faaliyet sonrası dağ ayakkabılarınızı su ile iyice temizleyin ve normal        oda sıcaklığında kurumaya bırakın.
 •   
 • Kurumayı        hızlandırmak için botların içine gazete kağıdı gibi emici malzemeler        doldurabilirsiniz.
 •   
 • Deri        ayakkabılar asla aşırı sıcak bir yerde (ateş yanında, kalorifer üstünde)        kurutulmamalıdır.
 •   
 • Deri        ayakkabılar temizlenip kuruduktan sonra da bir bakım yapmak gerekir. Bu        bakımı üreticinin tavsiyeleri doğrultusunda yapmanız en iyi sonucu        verecektir.
 •   
 • Genelde        deri ayakkabılara su geçirmezliği sağlamak ve derinin kurumasını önlemek        için wax sürülür.
 •   
 • Cordura        ve süet ayakkabılarda ise su geçirmezliği sağlayan sprey ve sıvılar        kullanılabilir. Süet ayakkabılarda süet yapısını kaybetmemek için ekstra        dikkat etmeniz gerekebilir. Bunun için bu tür ayakkabılara uygun özel        spreylerden kullanmanız daha iyi sonuç verir.
 •   
 • Kullanmadığınız        zamanlarda dağ ayakkabılarınızı kuru, serin ve iyi havalanan bir yerde        saklayınız. Çok uzun bir süre kullanmadığınız ayakkabılarınızı faaliyet        öncesinde gözden geçirip havalandırmanız ve su geçirmezlik için wax        sürmeniz de ayakkabılarınızdan faaliyetlerinizde daha iyi verim almanızı        sağlayacaktır.